Čo by ste povedali, keby ste každý mesiac dostávali peniaze bez toho, že by ste museli chodiť do práce? Neviem, ako pre vás, ale pre mňa je to pomerne lákavá predstava. Existujú rôzne spôsoby, ako si vybudovať takýto pasívny príjem – typickým príkladom je prenájom nehnuteľností. Dnes sa však zameriame na pasívny príjem z investícií do akcií a dlhopisov.

Trinity study

V r. 1998 traja profesori na Trinity Universty vypracovali šúdiu, ktorá je dnes známa ako Trinity study, alebo tiež aj ako Pravidlo 4%. V tejto štúdii sa snažili zistiť, koľko percent ročne môžete odčerpať z vášho portfólia cenných papierov tak, aby vám vaše peniaze vydržali aspoň 30 rokov. Mysleli hlavne na dôchodcov, ktorí už nemajú nijaký príjem a začnú žiť zo svojich úspor. V prípade človeka odchádzajúceho na dôchodok vo veku 65 rokov by jeho úspory vydržali do veku 95 rokov, čo pre väčšinu ľudí znamená do konca života.

V štúdii (originál si môžete pozrieť tu) analyzovali všetky 30-ročné obdobia od 1926 do 1995 a testovali rôzne portfóliá s takýmito zastúpeniami cenných papierov:

  • 100% akcií
  • 75% akcií / 25% dlhopisov
  • 50% akcií / 50% dlhopisov
  • 25% akcií / 75% dlhopisov
  • 100% dlhopisov

Autori do štúdie zahrnuli aj infláciu – aby budúci dôchodcovia mohli svoje výbery každoročne zvyšovať o infláciu a mohli si tak zachovať svoj životný štandard. Výsledok asi tušíte z názvu pravidla, ktorý som uviedol vyššie. Zistili, že ak máte portfólio s akciovou zložkou minimálne 50% a budete z neho odčerpávať maximálne 4% ročne , potom je extrémne nepravdepodobné, že by sa vám vaše peniaze minuli skôr ako o 30 rokov. Inak povedané, aj v najhoršom možnom období ste mohli vyberať z portfólia cca 4% a peniaze sa vám minuli až po 30 rokoch. V tých najlepších obdobiach ste z portfólia mohli vyberať ešte viac percent, alebo ak ste vyberali 4%, vaše portfólio sa nielenže neminulo, ale na konci vám zostal niekoľkonásobok pôvodnej sumy, keďže sa portfólio počas 30 rokov zhodnocovalo oveľa viac ako o 4%. Veľmi prehľadne je to uvedené v pôvodnej štúdii, oplatí sa to pozrieť.

Nekonečná renta

Od pôvodnej štúdie boli urobené aj ďalšie aktualizácie, do ktorých doplnili vývoj akciového trhu po roku 1995. Zisťovali jednak to, či toto pravidlo platí aj naďalej a jednak to, koľko percent môžete vyberať ak chcete, aby portfólio vydržalo ešte dlhšie ako 30 rokov. Prekvapivo stačilo znížiť výbery na cca 3,25% a peniaze sa neminuli ani za 60 rokov (asi najdetailnejšiu analýzu týchto percent výberu nájdete na tomto blogu). Pre zjednodušenie však do budúcnosti zostaňme pri 4 percentách. Ako tento výsledok môžeme využiť?

Hodnota vášho stroja na peniaze

Aby vám vaše portfólio umožnilo vyberať každý rok nejakú vami zvolenú sumu, malo byť mať portfólio hodnotu 25-násobku ročne vyberanej sumy (lebo100% / 4% = 25). Predpokladajme, že chcete mať pasívny príjem vo výške 300 eur mesačne, čo je 3.600 eur ročne. Aby vám portfólio vzdržalo minimálne 30 rokov, potrebujete 90.000 eur (25 x 3.600 eur). Chcete, aby vám portfólio vydržalo 40-50-60 rokov, alebo aj dlhšie, musíte si našetriť viac, aby ste si mohli vyberať iba 3%-3,5%. V prípade našej sumy 300 eur mesačne by ste teda potrebovali 103.000 až 120.000 eur.

Ešte jedna dôležitá poznámka. Peniaze musíte mať investované v indexových ETF. Potrebujete totiž čo najpresnejšie kopírovať výnosnosť akciového/dlhopisového indexu. Táto matematika nefunguje, ak máte peniaze zainvestované v podielových fondoch. Podielové fondy sú aktívne riadené a nevieme, aký výnos dosiahnu. Teda vieme, že väčšinou dosiahnu nižší výnos ako je výnos indexu – kvôli aktívnej správe, vyšším poplatkom a tiež kvôli vyšším daniam.

Aké konkrétne ETF si vybrať? Odpoveď je na dlhšie, ale pre zjednodušenie si môžeme uviesť aspoň toto:

  • Pre akciovú zložku si môžete vybrať ETF kopírujúce index S&P500 (napríklad Vanguard S&P 500 UCITS ETF) alebo index kopírujúci celý akciový trh na celom svete (napríklad iShares Core MSCI World ETF).
  • Pre dlhopisovú zložku podobne index kopírujúci americký dlhopisový trh (iShares US Aggregate Bond UCITS ETF ) alebo celosvetový dlhopisový trh (iShares Core Global Aggregate Bond UCITS ETF).

Ako fungujú výbery z portfólia?

Možno viete, že napríklad index S&P500 má aktuálne dividendový výnos pod 2%. Dlhopisové ETF majú tiež veľmi nízky kupónový výnos. Ako je možné potom možné vyberať z portfólia 3-4% ročne? Okrem vyplácaných dividend alebo úrokov z dlhopisov (kupónov) budete predávať aj nejakú veľmi malú časť vášho portfólia – zopár akcií ETF. Keďže však hodnota vašich podielov bude postupne rásť, často tento rast bude viac než kompenzovať to, čo ste vybrali.

Použitie pravidla 4%

Vieme teda už to, potrebujeme vybudovať portfólio zložené z akcií a dlhopisov, aby sme si mohli v nejakom momente každý mesiac alebo niekoľkokrát ročne vyberať nejakú konkrétnu sumu. Na čo všetko toto môžeme využiť?

  • Zmena profesie – povedzme že máte dobre platenú prácu, ktorú ale neznášate. Neviete si predstaviť, že by ste ju robili až do dôchodkového veku. Keďže však zarábate dobre, viete pravidelne investovať a budovať si svoje portfólio. Možno túžite po tom, že sa stanete kuchárom alebo učiteľom a budete zarábať výrazne menej. Alebo chcete skúsiť podnikať a možno budete nejaký čas bez príjmu alebo budete z podnikania mať len veľmi nízky príjem. Keď si vybudujete dostatočne veľké portfólio, môžete výpadok príjmu natrvalo vykryť z vašich investícií.
  • Dôchodok – o nízkych štátnych dôchodkoch som písal v jednom z predchádzajúcich článkov. Štátny dôchodok si môžete doplniť vaším 4. pilierom zostaveným práve z vašich investícií. V dôchodkovom veku potom budete dostávať štátny dôchodok z prvých 3 pilierov, ktorý si budete vedieť doplniť peniazmi vyberanými z vašich investícií.
  • Finančná nezávislosť – môžete ísť ešte ďalej a vybudovať si majetok vo výške 25 až 33-násobku vašich ročných výdavkov. V takom prípade si z portfólia môžete každý rok odčerpávať sumu vo výške vašich ročných výdavkov. Z finančného hľadiska ste slobodný. Ak nechcete, nikdy už nemusíte pracovať. Alebo môžete pracovať kdekoľvek bez ohľadu na výšku vášho platu.

Pravidlo 4% vám teda umožňuje vypočítať, aký pasívny príjem príjem môžete mať z vášho portfólia alebo naopak, aké portfólio potrebujete mať pre dosiahnutie konkrétneho pasívneho príjmu. A ako vidíte, čím väčšie portfólio si vybudujete, tým ste slobodnejší.

 Zaregistrujte sa na odber nových článkov emailom:

Pridaj komentár