Následkom finančnej krízy v rokoch 2007-2008 akciový trh začal klesať a dosiahol dno niekedy v marci 2009. Potom pokračovalo zotavenie a dlhý rast, ktorý pokračuje až doteraz. Akciové trhy každú chvíľu dosahujú nové historické maximum a býčí trh trvá už približne 10,5 rokov. Býčí trh jednoducho znamená rastúci akciový trh, klesajúci akciový trh je označovaný ako medvedí trh. A keďže žiadny býčí trh netrvá večne, veľa ľudí teraz očakáva nejaký prepad akciového trhu alebo dokonca krízu. Zdalo by sa preto, že nie je veľmi vhodná doba na investovanie do akcií a lepšie je radšej počkať na nejakú korekciu. Je to naozaj tak?

Ako dlho akcie obvykle rastú?

Zaujímavé je pozrieť sa do histórie, ako sa striedali rast a pokles akciového trhu a koľko obvykle trvali tieto fázy rastu a poklesu. Veľmi sa mi páči táto infografika, keďže na nej vidíte celkový rast/pokles v percentách a aj trvanie býčieho alebo medvedieho trhu.

Z obrázku si môžeme všimnúť viacero vecí:

Trvanie. Býčie trhy trvajú oveľa dlhšie ako medvedie trhy. Medvedie trhy trvali historicky len niekoľko mesiacov až maximálne 2,8 roka, pričom býčie trhy trvali od 2,5 roka do 15,1 rokov. Pády akciového trhu sú teda väčšinou pomerne rýchle a rast je potom pomalý a postupný. To je potom dosť náročné na psychiku investorov – pri poklesoch sa vystresovane pozeráte na voľný pád hodnoty vašich investícií, na druhej strane ten rast je pomalý a nudný.

Percento zhodnotenia / znehodnotenia. Akciový trh sa prepadol pri jednotlivých medvedích trhoch o 21,8% až 83,4%. Na druhej strane pri býčích trhoch sa zhodnotil celkovo o 75,6% až 935,8%! Ak ste investovali do akcií, z času na čas sa vaša investícia znížila o 20-30%. Niekedy sa dokonca mohla hodnota vašej investície scvrknúť aj na polovicu alebo na ešte menej. Akciový trh však po skončení medvedieho trhu vždy nielenže prekonal predchádzajúce maximá, ale výrazne rástol aj ďalej. Akciový trh totiž dlhodobo vždy rastie.

Nepravidelnosť. Ako vidíte, akciové trhy si robia čo chcú. Niekedy boli tie prepady pri býčom trhu obrovské, niekedy len mierne. Niekedy trvali dlhšie, niekedy kratšie. Podobné to bolo s rastom trhov. Vieme si z toho vypočítať nejaké priemery – napríklad priemerné zhodnotenie a priemerné trvanie býčieho trhu. Priemerné hodnoty nám však povedia akurát to, že býčie trhy sú obvykle kratšie ako medvedie trhy a že pri býčích trhoch môžete zarobiť oveľa viac peňazí ako ste stratili pri medveďom trhu. Priemerné hodnoty nám ale nič nepovedia o tom, aký bude terajší býčí trh – koľko ešte bude trvať a aké zhodnotenie pri ňom môžeme dosiahnuť. Takisto nevieme to, aký prepad po jeho skončení bude nasledovať a ako dlho bude trvať. Napriek tomu veľa ľudí sa snaží o časovanie trhu – market timing.

Market timing

Bolo by úžasné vedieť sa trafiť a zainvestovať vtedy, kedy sú akcie najnižšie, sledovať brutálny rast našich investícií a na konci býčieho trhu na úplných maximách svoje akcie predať. Má to ale chybičku krásy. Nedá sa to. Nevie to nikto – odhadnúť vývoj akciových trhov nevedia ekonómovia, burzoví analytici a ani Warren Buffett. Ak by ste vedeli opakovane úspešne časovať trh, boli by ste najbohatší človek na svete. Bolo by to podobné ako vedieť výherné čísla športky dopredu.

Časovanie trhu je ťažké nielen preto, že nemáte na základe čoho vedieť, či sú akciové trhy už na minime alebo na maxime. Ťažké je to aj preto, lebo by ste sa museli trafiť dokonca dvakrát – museli by ste trafiť minimum a kúpiť akcie za lacno, a museli by ste trafiť aj maximum, aby ste ich predali v správnom čase. Nedá sa to, ale napriek tomu ľudia sa o to snažia.

Napríklad pri klesajúcom trhu sa investori snažia odhadnúť, kedy sú akcie už na minimách a kupujú ich, pritom akciový trh často klesá aj ďalej. Keď si uvedomia svoju chybu, svoje akcie predávajú so stratou, lebo dúfajú, že ich kúpia za ešte nižšiu cenu. Potom samozrejme prešvihnú dno a kúpia ich za drahšie ako ich predali. Na druhej strane ak investori už majú svoje akciové investície ziskové, boja sa, že trh už dosiahol svoj vrchol a predčasne ich predajú. Ako aj pri poklese, obvykle trh rastie veselo ďalej a investori prichádzajú o zisky. Výborne to znázorňuje tento obrázok.

 

Takéto podliehanie emóciám a chaotické kupovanie a predávanie akcií je jedným z dôvodov, prečo ľudia pri investovaní do akcií strácajú veľa peňazí. Podliehajú emóciám, pri poklesoch predávajú v panike a pri raste trhov vstupujú na trh neskoro.

Akcia na akcie

Vieme teda, že prichádza nejaký prepad akciového trhu. Nevieme kedy a nevieme ani to, aký bude veľký . Prepady akciového trhu sú úplne normálne. Nedajú sa predvídať a nedá sa im ani vyhnúť. Vráťme sa ešte na chvíľu k tým priemerom. Akciový trh sa v priemere prepadne:

  • 5% a viac trikrát ročne
  • 10% a viac raz za rok
  • 15% a viac raz za 2 roky
  • 20% a viac raz za 3,5 rokov

Zaujímavé je, že ľudia majú radi výpredaje v obchodoch, ale ak dôjde k výpredaju na akciovom trhu, tak panikária, sú nešťastní a novinári sa predbiehajú v katastrofických nadpisoch. Ak ste vo fáze budovania vášho majetku a nežijete zo svojich investícií, na prepad akciového trhu by sme sa mali pozerať ako na výpredaj.

Ak investujete do indexových ETF kopírujúcich napríklad S&P500, kupujete si nejaký malý kúsok z 500 najväčších a najlepších spoločností  v USA. A keď príde prepad, zrazu máte možnosť kúpiť si tieto akcie napríklad s 20%-nou zľavou. Pritom sú to akcie tých istých firiem, len sa trochu zmenil pohľad investorov na trhu na tieto firmy.

Treba si totiž uvedomiť to, že cena akcií je len nejaká dohoda medzi predávajúcimi a kupujúcimi týchto akcií v nejakom čase. Je to približne úroveň, za akú sú aktuálne predávajúci ochotní predávať a kupujúci ochotní kupovať. Keď príde na trhu k nejakej panike – napríklad investori sa začnú báť nejakých ekonomických alebo politických udalostí – tak predávajúci sú ochotní predať svoje investície za menej peňazí. Takisto kupujúci sú ochotní investovať iba za znížené ceny. Pritom v samotných firmách sa možno vôbec nič nezmenilo – pravdepodobne budú ďalej fungovať a generovať zisky tak ako doteraz.

Prichádza prepad akciového trhu, kríza alebo recesia?

V rokoch 2007-2008 sme prežili druhú najväčšiu krízu v modernej histórií a ľudia ju majú čerstvo v pamäti. Často sa preto teraz očakáva ďalšia kríza. Pravdepodobnejšie pritom je to, že príde len nejaký prepad akciového trhu alebo recesia, nie však kríza. Recesia je súčasťou ekonomického cyklu – ekonomika niekedy rastie a z času na čas klesá. Recesia je oveľa miernejšia udalosť ako kríza. Pri recesii začnú firmy aj ľudia viac šetriť. Niektorí ľudia stratia zamestnanie, niektoré firmy skrachujú. Oproti tomu kríza je vyvrcholenie nazhromaždených problémov v ekonomike alebo v nejakom sektore. Napríklad taká finančná kríza môže spôsobiť:

  • krach viacerých bánk (aj reťazový – krach jednej banky spôsobí problém iným bankám), firiem, prípadne aj štátov
  • obmedzený prístup k úverom (banky si navzájom menej dôverujú a nie sú ochotné si navzájom požičiavať)
  • nedostupnosť vkladov (problémové banky nevedia vyplácať vklady alebo dôjde k run-om na banky, alebo v záujme ochrany bánk sa obmedzia výbery)
  • vyvlastnenie (napr. štát zachráni nejaké systémové inštitúcie, ale ako odplatu ich chce čiastočne alebo úplne vlastniť)
  • masívne straty majetku (prepadnuté vklady v bankách nad nejakú sumu, znehodnotené akcie alebo dlhopisy v skrachovaných firmách, vysoká nezamestnanosť a pod.).

Samozrejme toto všetko sa nemusí stať naraz. Ale ako vidíte, ide o vážne veci, ktoré by sa nemali opakovať každých 10 rokov. Zostaňme teda len pri tom, že k nám blíži nejaký prepad akciových trhov, možno aj recesia, ale nie rovno kríza.  Ako teda máme investovať?

Ako investovať počas dlhotrvajúceho býčieho trhu

Keď som si spísal tieto body, uvedomil som si, že tieto rady sú vlastne všeobecne platné pre investovanie na akciovom trhu (možno okrem prvého). Dlhý býčí trh je na akciovom trhu normálny. Aj nové historické maximá sa objavujú pomerne často. Mali by ste teda investovať ako kedykoľvek inokedy.

  1. Ak máte na investovanie k dispozícii väčšiu sumu, pravdepodobne je lepšia možnosť investíciu rozložiť v čase a investovať postupne. Je však možné, že býčí trh ešte bude pokračovať niekoľko rokov a zistíte, že sa vám viac oplatilo investovať jednorazovo. Na druhej strane je lepšie prísť o nejakú časť výnosu ako zainvestovať naraz a nezvládnuť prípadný prepad vašej investície o desiatky percent a v panike predať.
  2. Ak ešte neinvestujete do akcií, začnite. A ak už máte nejaké peniaze zainvestované v akciách, pokračujte v nákupoch. Naďalej investujte do akcií. Akciový trh ešte môže pokračovať v raste niekoľko rokov, alebo aj padnúť o mesiac. Nevieme, čo sa udeje – vieme však to, že akcie dlodobo rastú. Ak investujete pravidelne a dlhodobo (napríklad na dôchodok), pád akciového trhu je to najlepšie, čo sa vám môže stať. Budete kupovať tie isté akcie za oveľa nižšie ceny.
  3. Ak príde prepad akciového trhu, zachovajte si chladnú hlavu. Ak investujete každý mesiac nejakú sumu, pokračujte. Zvážte, či pri prepade trhu neviete investovať do akcií ešte trochu viac ako inokedy.
  4. Rebalansujte – v čase poklesu akciového trhu môže byť dobrá chvíľa na predaj časti svojich dlhopisov a na nákup akcií. O stavbe portfólia a o rebalansovaní budem písať v niektorom z ďalších článkov.
  5. Nesledujte trh. Softvér brokera alebo niektoré internetové stránky vám umožnia sledovať akciový trh online v reálnom čase. Ak budete v čase prepadu akciového trhu sledovať cenu akcií každý deň, alebo dokonca niekoľkokrát denne, budete zbytočne v strese. Okrem zlého spánku sa vám môže stať aj niečo oveľa horšie –že sa zachováte iracionálne a predáte svoje investície v najhoršom možnom čase. To je spôsob ako prísť veľmi rýchlo o veľmi veľa peňazí.
  6. Nevenujte veľkú pozornosť správam o akciovom trhu. Vždy myslite na to, že redaktori a novinári sa živia písaním správ a zvyšovaním sledovanosti, nie investovaním do akcií. Okrem toho pre sledovanosť sú zaujímavé iba správy o prepade trhu.Ak príde o poklesu o 20%-30%, budete vidieť titulky ako: “Veľký prepad na akciovom trhu!”; “Najbohatší ľudia na svete prišli o miliardy dolárov.”; “Dôchodkové úspory sa znehodnotili o tretinu!”.Ak dôjde k poklesu o 40%-50% a viac, titulky budú asi takéto: “Koniec kapitalizmu!”; “Pripravte sa na veľký pokles životnej úrovne. Vaše deti sa budú mať horšie ako vy.”; “Akcie už nie sú vhodné na investovanie. Stratégia kúp a drž nefunguje.”Na druhej strane teraz málokde vidíte titulky ako “Akcie rastú už 11 rokov a zhodnotili sa o 365%!”. Optimizmus bohužiaľ predáva správy horšie ako strach.

 Zaregistrujte sa na odber nových článkov emailom:

Pridaj komentár