Zložené úročenie je ôsmy div sveta. Kto mu rozumie, zarába na ňom. Kto mu nerozumie, ten ho platí.

Tento citát sa pripisuje Albertovi Einsteinovi, aj keď pravdepodobne nepochádza od neho. Bez ohľadu na to, od koho citát pochádza, je dosť výstižný. Zložené úročenie naozaj úžasná vec a ak ho pochopíte a využijete vo svoj prospech, pomôže vám vybudovať veľký majetok.

Milión eur alebo pár centov?

Sila zloženého úročenia sa najlepšie ukazuje na príkladoch. Povedzme, že vyhráte lotériu, a dajú vám tieto 2 možnosti: buď si okamžite vyberiete výhru 1 milión eur, alebo vám dajú dnes 1 cent, ktorý ale po dobu jedného mesiaca každý deň zdvojnásobí svoju hodnotu. Takže na druhý deň budete mať 2 centy, na tretí deň 4 centy a tak ďalej. Ktorú možnosť by ste si vybrali?

Možno tušíte, že výhodnejšia bude tá možnosť s centami, inak by to bol hrozný príklad a nedával by som ho sem. Tie centy sa budú každý deň zdvojnásobovať, ale suma bude zo začiatku narastať veľmi pomaly:

 • Na 10. deň budete mať ešte len 5,12 eur, čo je ešte veľmi ďaleko od milióna eur.
 • Na 15. deň budete mať 163,84 eur – za to si už aspoň niečo kúpite, ale je to stále málo a už prešla polovica času z mesiaca.
 • Na 20. deň budete mať 5.242,88 eur.
 • Na 25. deň budete na 167.772,16 eurách.
 • Až na 28. deň prekonáte hranicu milión eur a budete mať 1.342.177,28 eur.
 • A na 31. deň budete mať neuveriteľných 10.737.418,24 eur!

Zrnká ryže na šachovnici

Iný príklad, ktorý možno poznáte, je o zrnkách ryže na šachovnici. Podľa legendy šach vymyslel nejaký učenec v Indii. Keď hru predstavil kráľovi, tomu sa mu veľmi zapáčila a opýtal sa učenca, akú si želá odmenu. Učenec na to odpovedal, že má iba skromné prianie – chce 1 zrnko ryže na prvé pole šachovnice, 2 zrnká na druhé pole, 4 zrnká na tretie a tak ďalej. Kráľovi sa to zdalo ako príliš malá odmena, až kým nezistili, že v celej Indii nie je toľko ryže, aby uspokojili prianie učenca (je to 18.446.744.073.709.551.615 zrniek ryže).

Na takýchto príkladoch je sila zloženého úročenia najviac viditeľná. Možno si poviete, že tieto príklady nie sú reálne a nikto vám ešte neponúkol, že vám každý rok zdvojnásobí vašu investíciu.

Kde zarábate na zloženom úročení

Skúsme si preto uviesť o niečo reálnejšie príklady, kde funguje zložené úročenie vo váš prospech:

 • predpokladajme, že máte 15.000 eur, ktoré si chcete odložiť na dôchodok, a zainvestujete ich do akciového indexu s predpokladanou výnosnosťou 7% ročne na 40 rokov. Po 40 rokoch budete mať z nich 224.616,87 eur, t.j. vaša investícia vzrastie na takmer 15-násobok.
 • Povedzme, že tých 15.000 eur nemáte, ale budete si šetriť 100 eur mesačne počas 40 rokov, pri 7% úročení. Takto sa dostanete na ešte vyššiu sumu: 264.012,48 eur. Viete si ušetriť trochu viac, napríklad 385 eur? V tom prípade sa možno stanete milionárom, pri spomínanom výnose budete mať o 40 rokov sumu 1.010.553,16 eur.
 • A teraz trošku uletenejší príklad, ale podložený reálnymi číslami: povedme že ste mali pradeda v Amerike, ktorý v roku 1919 zainvestoval 250 dolárov do indexu S&P500 (zdá sa to možno málo, ale vtedy to bola jeho 3-mesačná mzda). Posledných 100 rokov mal index S&P500 priemernú výnosnosť s reinvestovanými dividendami približne 8,9% p.a. Dnes by táto investícia mala hodnotu 1.174.961,10 dolárov. To je o dosť viac ako dnešná 3-mesačná mzda hocikde na svete.

Kde prerábate na zloženom úročení

Ukážme si aj príklady, kde zložené úročenie funguje vo váš neprospech:

 • Predpokladajme, že v roku 2009 by ste si zobrali v nebankovke spotrebné úvery v celkovej výške 10.000 eur a prestali ste ich splácať. Nebankovka vám preto zvýšila úročenie na 30% p.a. a vy ste si povedali, že im už nedáte ani euro. Vaša dlžná suma s úrokmi by dnes bola 137.858,49 eur.
 • Povedzme, že v roku 1992 ste mali približne 30.000 korún, resp. 1.000 eur (euro ešte neexistovalo, ale zjednodušme si výpočet) a vy ste si tieto peniaze schovali pod koberec a nikam neinvestovali. Priemerná inflácia na Slovensku od 1993 do 2018 bola približne 5,5%. Vašich 1.000 eur má dnes kúpnu silu približne 255 eur. Inak povedané, ceny od roku 1993 vzrástli približne na 4-násobok, pričom suma vašich peňazí pod kobercom zostala rovnaká.
 • Podobná chyba ako schovávať peniaze pod koberec je investovať príliš konzervatívne – ak ste v roku 2004 mali 10.000 eur a investovali ste ich do dlhopisových podielových fondov s výnosnosťou 2,5%, dnes by ste mali 14.482,98 eur, t.j. zhruba o 45% viac. Ak by ste rovnakú sumu boli investovali do akciového indexu S&P 500 cez indexový fond, dosiahli by ste za rovnaké obdobie výnosnosť približne 8,20% ročne a dnes by ste mali 32.614,36 eur, t.j. vaša suma by sa viac ako strojnásobila!
 • Na konečnú sumu majú obrovský vplyv aj poplatky, ktorých dopad pri zloženom úročení spolu s úrokmi tiež exponenciálne rastie. Povedzme, že ste tých 10.000 eur z predchádzajúceho bodu investovali do indexového podielového fondu kopírujúceho index S&P 500 (aktuálne taký bohužiaľ na Slovensku ani neexistuje), pričom fond mal vstupný poplatok 3% a priebežné poplatky 2% zo zostatku. S týmto fondom by ste po 15 rokoch dosiahli sumu 23.913,30 eur. To je veľmi slušné, vaše peniaze vzrástli na 2,4-násobok. Lenže bez poplatkov by ste získali sumu 32.614,36 eur, teda vaše peniaze by vzrástli na 3,3-násobok.

Ak si všimnete, do výpočtu zloženého úročenia vchádzajú vždy 3 čísla:

 1. nejaká suma v eurách, ktorú máte jednorazovo, alebo si ju šetríte počas dlhšej doby (alebo v prípade úveru ju dlžíte)
 2. úroková sadzba, resp. zhodnotenie vašich úspor (alebo úročenie dlhu)
 3. čas, alebo aj investičný horizont – počet rokov, za aký sa vaša investícia zhodnocuje (v prípade úveru je to doba splácania)

Ako teda môžete zarobiť na zloženom úročení?

 • Ak máte akékoľvek vysoko úročené pôžičky, berte to ako núdzový stav a splaťte ich čo najskôr. Zložené úročenie pri týchto pôžičkách pracuje proti vám.
 • Každý mesiac si ušetrite nejakú časť výplaty – čím viac, tým lepšie – a ušetrenú sumu investujte. S plynúcim časom sa odložené peniaze začnú hromadiť a nabaľovať sa o zhodnotenie a po rokoch z nich môže byť veľmi zaujímavá suma.
 • Investujte dlhodobo. Najviac vyťažiť zo zloženého úročenia môžete ak máte pred sebou ešte dlhý čas. Ideálnym adeptom na dlhodobé investovanie je sporenie na dôchodok – na dôchodok si väčšinou šetríme počas niekoľkých desaťročí. Začnite si šetriť na dôchodok čo najskôr a investujte ich do akciových indexových fondov. Vaše prvé zainvestované sumy po 30-40 rokoch niekoľkokrát znásobia svoju hodnotu. Čím neskôr začnete, tým viac si budete musieť odkladať na dosiahnutie rovnakej cieľovej sumy.
 • Ďalším príkladom na dlhodobé investovanie je sporenie pre dieťa. Deťom sporíme väčšinou od narodenia minimálne do dosiahnutia dospelosti, alebo do skončenia vysokej školy. Tiež teda ide o 18 až 25 rokov. Tieto úspory musíte počas 2 desaťročí ochrániť pred infláciou a ideálne aj zhodnotiť, preto by mali byť tiež investované do akcií.
 • Investujte do správnych aktív s vysokou výnosnosťou. Takými sú už spomínané akcie a nehnuteľnosti generujúce nájom.

Ako ste videli z príkladov, na dosiahnutie pomerne vysokých súm niekedy ani netreba príliš veľa peňazí, ak máte pred sebou dostatočne dlhý čas a zároveň ak sú vaše investície zainvestované vo dostatočne výnosnom aktíve. Na druhej strane, aj relatívne malá suma dlhu pri veľmi vysokom úročení vie za krátku dobu vzrásť na veľký problém.

Ak si dnes upracete svoje financie v najdôležitejších oblastiach (splatíte vysoko úročené dlhy, začnete si odkladať z výplaty trochu viac, budete investovať dlhodobo, začnete si odkladať niečo na dôchodok…) hodnota vašich aktív môže byť o niekoľko desaťročí niekoľkonásobne vyššia.

 Zaregistrujte sa na odber nových článkov emailom:

Pridaj komentár