Keď tento rok udreli v lete horúčavy a na niektorých miestach v Európe sa teplota vyšplhala nad 40 stupňov, zase sa začalo v médiách viac písať o klimatickej zmenej a globálom oteplovaní. Ak je vonku príjemných 20 stupňov, málokto hovorí o globálnom oteplovaní. Ak je dokonca všeobecne studené leto, niektorí ľudia spochybňujú globálne oteplovanie – lebo však vonku je zima. Údaje o globálnom oteplovaní však hovoria o priemerných teplotách, za dlhé obdobie, a na celej Zemi, takže jedno studenšie leto v strednej Európe nie je dôkaz toho, že globálne oteplovanie je mýtus.
Tých problémv je však oveľa viac: chemikálie v pôde a vo vode z “moderného” poľnohospodárstva a z priemyslu, znečistenie oceánov odpadkami (počuli ste o plávajúcom ostrove z plastov s plochou 3x väčšou ako Francúzsko?), znečistenie vzduchu, úbytok hmyzu vrátane včiel, hromadné vyhynutie živočíšnych druhov, úbytok rýb v moriach a pod. Je to trochu na depresiu.
Klimatická zmena
Klimatická zmena a znečisťovanie prírody sa dejú pomaly a postupne a ľudia ich nepovažujú za taký problém, ktorý je akútny a ktorý treba okamžite riešiť. Vlády a hlavy štátov bohužiaľ tiež pomaly reagujú na tieto hrozby, lebo sú to tiež len ľudia, a ešte k tomu politici. Environmentálne opatrenia boli doteraz málo populárne a skôr na príťaž: lebo však ochrana prírody stojí peniaze, obmedzí sa ekonomický rast, výsledky nie sú hneď viditeľné a teda nepomôže to ani pri najbližších voľbách. Politici si takýmito opatreniami získajú len environmentálne založených voličov, ktorých je menšina, aj keď našťastie začína ich byť stále viac – hlavne medzi mladými ľuďmi.
Bez ohľadu na politikov každý z nás má možnosť urobiť veľmi veľa na to, aby náš život mal menší dopad na životné prostredie. Zaujímavé na tom je to, že tieto opatrenia nielen pomôžu prírode, ale väčšinou nám dokonca aj ušetria peniaze! Vymenujem tu iba zopár vecí, ktoré sú veľmi dobrým krokom k menšiemu dopadu nášho života na prírodu a tiež na našu peňaženku.
Jedzte menej mäsa
Čo má mäso spoločné s ochranou prírody? Veľmi veľa. Výroba mäsa je veľmi náročná na pôdu (kde sa pestujú krmivá) a na vodu (na zavlažovanie pôdy s krmivami, údržba dobytka, spracovanie mäsa). Na vyprodukovanie mäsa treba oveľa viac pôdy a vody, ako na vyprodukovanie akejkoľvek zeleniny alebo obilniny. Kvôli stále rastúcej spotrebe mäsa vo svete treba využívať stále viac a viac pôdy na pestovanie krmiva. Výsledkom je klčovanie lesov (napríklad tohtoročné požiare v Amazónii) a tým pádom menej stromov na premenu CO2 na kyslík.
Ak budete jesť menej mäsa, bude to mať pozitívny vplyv na vaše zdravie aj na vašu peňaženku. A nemusíte sa hneď stať raw food vegánom. Zaveďte si napríklad 1 deň v týždni bez mäsa, alebo si povedzte, že vaša rodina bude cez víkendy jesť len bezmäsité jedlá a cez týždeň budete jesť čo len chcete.
Kupujte si menej oblečenia
Oblečenie je dnes veľmi lacné a dostupné. A väčšina z nás ho má príliš veľa. Oblečenie si väčšinou ani nekupujeme preto, že máme reálne málo oblečenia. Kupujeme ho, lebo staré vyšlo z módy, lebo pri pohľade do plnej skrine sa nám zdá, že “nemáme si čo obliecť”, alebo sa nám len páči a chceme si urobiť radosť.
Oblečenie potom väčšinou vyhadzujeme ešte nepoškodené, lebo nás už omrzí, alebo ho už máme toľko, že nosíme len nejaké naše najobľúbenejšie alebo najnovšie veci . Textil sa veľmi málo separuje a recykluje. V ideálnom svete by sa rozdali chudobným alebo by sa z neho vyrábali nejaké materiály na zateplenie alebo nejako inak druhotne využilo, ale bohužiaľ väčšina skončí na skládke alebo v spaľovni.
Vlastne… kupujte si menej všetkého
Ak ste doma alebo v kancelárii, na chvíľu zdvihnite zrak a poobzerajte sa okolo seba. Všetky predmety, ktoré vidíte, raz skončia na smetisku. Váš nový telefón, počítač, stolička, nábytok, koberec – všetky skončia buď v spaľovni, alebo niekde na skládke za mestom. Niečo tam skončí skôr, niečo v lepšom prípade až za desaťročia. Myslite na to, že keď si kupujete niečo nové, kúpili ste si budúci odpad. Zvážte, či naozaj potrebujete nový mobil každé dva roky (ak vám ho operátor dá “zadarmo”, môžete ho predať). Ak sa chystáte kúpiť si nejaký spotrebič do kuchyne, zvážte, či ho naozaj potrebujete. Napríklad odšťavovač stojí nevyužitý na kuchynskej linke už veľa mesiacov – z ovocných štiav sme prešli na smoothie. Chvíľu som zvažoval aj kúpu domácej pekárničky na chlieb, ale asi by skončila rovnako ako odšťavovač. Namiesto kávovaru máme doma moka kanvicu – na občasné víkendové varenie kávy to úplne stačí.
Použité veci
Ak niečo plánujete kúpiť, skúste pozrieť, či sa to nedá kúpiť z druhej ruky. Často viete kúpiť rôzne veci vo veľmi dobrom stave (niekedy aj úplne nové) za zlomok ceny. Okrem úspory peňazí možno zachránite aj tú vec pred vyhodením. A ak máte niečo zbytočné vy, skúste to predať alebo darovať, možno niekto iný to ešte využije.
Jazdite menej
Možností na dopravu je veľmi veľa, len ich málo využívame. Vo väčších mestách môžete chodiť MHD. V akomkoľvek meste môžete chodiť na bicykli. Dobrou alternatívou na menšie vzdialenosti sú aj kolobežky alebo chôdza. Všetky nemotorizované spôsoby dopravy sú veľmi prospešné pre vaše zdravie aj pre vašu peňaženku.
Ak sa raz prejdete do obchodu peši a auto necháte doma, svet tým nezachránite. Zmeny vo vašom každodennom správaní sa však časom nazbierajú a zmena bude o to väčšia. Napríklad ak každý deň budete chodiť do práce autobusom, časom ušetríte veľa benzínu alebo nafty a všetci budeme dýchať trošku menej výfukových plynov.
Produkujte menej odpadu
Náš spôsob života produkuje enormne veľa odpadu. Všetky potraviny máme pekne a pohodlne zabalené. Viete si kúpiť 1 alebo 2 porcie šunky v samostatnom balení. Podobne je to s väčšinou mliečnych výrobkov, s konzervami a pod. Keď budete kupovať potraviny, skúste kupovať väčšie balenia. Ale iba v prípade, ak ich naozaj zjete. Ak budete kvôli tomu vyhadzovať potraviny, prírode ste nepomohli.
Na viacerých miestach začínajú predávať potraviny a drogériu bez obalov. Väčšinou sú to špeciálne bezobalové obchody, ale napríklad aj dm drogerie začali s predajom čapovaných pracích prostriedkov a aviváží.
A ak už nenakupujete v bezobalových obchodoch, dôkladne separujte aspoň to, na čo máte odpadové nádoby – väčšinou plasty, sklo a papier.
Ak máte rodinný dom a záhradu, kompostujte! Biologický odpad tvorí veľký podiel v komunálnom odpade, ak ho viete odbúrať v komposte a ešte k tomu aj vytvoriť z neho hnojivo do záhrady, je to dvojitá výhra.
Detské veci
Keď sa nám narodilo bábätko, moje ekologické ja sa držalo za hlavu a kričalo od zdesenia. Minimálne sedem jednorazových plienok každý deň. Oblečenie, ktoré bábätku 3x oblečiete, a potom je mu už malé. Hračky, ktoré sú zaujímavé iba pár týždňov alebo mesiacov a potom už potrebuje iné (lebo nebude sa hrať s hrkálkami v 2 rokoch). Pri malých deťoch môžete urobiť pre prírodu aj pre vašu peňaženku veľmi veľa. Veľmi veľa vecí sme dostali od kamarátov zadarmo – hlavne oblečenie, hračky a knižky. Niektoré väčšie veci sme kúpili použité – kočík, postieľku, detskú stoličku. Ušetrili sme tak stovky eur a trochu znížili množstvo odpadu, ktorý raz poputuje na skládku. Keď tieto veci už nebudeme potrebovať, aj my ich posunieme ďalej niekomu, kto ich využije.
Na záver
Všeobecne platí, že čím menej hlúpostí si kúpite, tým viac peňazí vám zostane a tým menej zaťažíte našu planétu. Pre našu Zem môžete toho urobiť ešte oveľa viac ako ste našli tu. Ak bývate v rodinnom dome, možno si ho viete lepšie zaizolovať a spotrebovať menej tepla. V dome aj v byte môžete ušetriť elektrinu, teplú vodu, vypestovať si niečo na záhrade alebo na balkóne. Všetci vieme toho urobiť veľmi veľa. A ak to urobí dostatočne veľa ľudí, aj dopad bude veľký.